Ema ♥

Těhotenství

Kojení

08.05.2018 19:26

Než jsem porodila, říkala jsem si, že bych moc ráda plně kojila. Vždyť všude se dočtete, jak je kojení to nejlepší co miminkům můžete dát. Jenže! Po náročném a dlouhém porodu, ukončeném císařský řezem, ležení na JIP, čtyři dny bez jídla, jen voda, čaj a hroznový cukr zapříčinili, že mléko se začalo tvořit až později a já se mohla na hlavu třeba postavit, ale bez umělého mléka by má dcera trpěla hlady a nepustili by nás z porodnice, protože po porodu zhubla víc než 14% porodní váhy. Narodila se s váhou 3130g a z porodnice nás pouštěli s příkrmem a váhou 2710g. Ale jak jsem začala zase normálně jíst, doma klid a pohoda, mléko se začalo dělat a teď teče a teče. Příkrm pro jistotu dáváme ještě na noc, ale za týden se dojedla až nad porodní váhu a já jásám, jak nám hezky přibývá.

Co mi pomáhá ?
Melta- jednoznačně! Po té mléko teče, že nestíhám měnit vložky v podprsence.
Kojící čaje - Leros Baby pro kojící matky, Teekane- světle modrá krabička, fenyklový čaj,
Zjistila jsem, že všechny kojící polštáře, normální polštáře a další podpěry při kojení jsou na nic, mimčo nejlépe padne do mého klína, má ideálně hlavičku na jednom stehně, zadeček v prohlubni mezi stehny a nožičky maličko zvednuté na stehno druhé. Jedinou podpěrou jsou polštáře za mými zády, aby se mi pohodlně sedělo, kojím průměrné 35-40minut.
Kojící korále jí zatím nezajímají, ale to časem přijde.

Závěrem... Pokud máte podobný problém, mléko se z nějakého důvodu netvoří, je ho málo, není vám příjemné kojit, bolí vás to, mimčo pláče i po hodině kojení hlady, usíná při kojení apod. Nedělejte si s tím hlavu! Umělé mléko existuje! Není to ideální, ale miminko to zvládne, imunitní systém si stejně vybuduje, dostane vše co potřebuje a hlavně! To nejdůležitější, že bude spokojené. A pokud je spokojené vaše dítě, budete spokojená i vy ;)

 

Ema ♥

08.05.2018 18:31

Tak se jdu se pochlubit naší prvorozenou dcerkou. Jmenuje se Ema a na svět přišla 23.4. 3130g a 51cm. Nakonec po šíleném 16 hodinovém "čekání" na porodním boxu, kontrakce nepravidelné, odtok plodové vody a ve mě několikáté ATB, kapačky s oxytocinem, vyvolávací tabletky i čípky a stále nic! Mé tělo absolutně ignorovalo veškeré medikamenty... Verdikt zněl jasně! Císařský řez... Byl čas a miminko v pořádku, tak chtěli jen částečnou anestezii, ale i ta na mě nefungovala. Nakonec mě uspali celou a malá za tři minuty už bonding skin to skin s tatínkem, za což jsem neskutečně vděčná, že tam malá měla alespoň jeho. Já si 24 hodin poležela na JIP. Nesměla jsem se hýbat, kvůli napíchnuté páteři. Malou mi nosily sestřičky na přiložení. Kdyby nebylo mého skvělého muže, tak jsem to asi nezvládla. Je mi velikou oporou a neskutečně mi pomohl nejen fyzicky, ale hlavně psychicky, jak na porodním boxu, tak i později, když se nechtělo rozjet mléko, malá zhubla 410g a bylo to psychicky náročné. Teď už jsem doma všechno nakonec v pořádku, začínám kojit, ale i dokrmuji, hlavu si z toho nedělám a začínám si uvědomovat, že "plány" které si děláme, život přehodnotí podle svého...

Jsem šťastná ♥

06.04.2018 18:29

Tak dneska začínáme 38tt a to znamená, že do porodu zbývá jen cca 21 dnů... Jak to tak čtu, všichni už chtějí rodit. Já bych to ještě odložila. Na porod a mímo se šíleně těším, ale těhotenství je fajn a myslím, že se mi po tom bude stýskat. Přípravy mě nechávají klidnou, raději odpočívám, háčkuji a užívám si prvních jarních paprsků. Na začátku těhotenství jsem se registrovala na www.modrykonik.cz a chodím tam na kukandu celé těhotenství. Nestačím se, ale divit! Podle toho co ostatní ženy píší, stěžují si na těhotenství, na partnery, rodinu atd atd. Stěžují si absolutně na všechno. Jedna si postěžuje jak jí něco trápí a ostatní se k ní přidají, jak ony to mají taky tak hrozné a nebo ještě horší! Celé těhotenství se bojí, aby nepotratily nebo neporodily dřív a teď všichni od 30tt spěchají, aby už měly porod za sebou, všemožně spekulují jak porod vyvolat, hroutí se, že někdo už porodil a oni ještě ne. Jak kdyby to byl nějaký závod.
A já se směji... Není to tak, že bych byla na 120% happy, každou minutu, ale stále si na něco stěžovat ?! Jsem spokojená tam kde jsem, užívám si volné dny, háčkuji, koukám na filmy, mazlím naše zvířátka, sem tam uklidím, uvařím nebo upeču. Když mám plánovanou kontrolu ve městě u dr. udělám si z toho výlet spojený s uměleckou schůzkou. Občas kafe, nějaký nákup, procházka, kamarádky a podobně... Užívám si každou minutu, píšu stránky, vymýšlím si tvořivé projekty, kreslím, usmívám se a žiji! Zní to jako klišé, ale jsem opravdu šťastná ☺

 

jedna fotka z poslední návštěvy mé skvělé dr.

POROD ?! V porodnici nebo doma ?

22.03.2018 20:03

Proč některé matky bojují za domácí porody? Já to považuji za hazard a není to tím, že bych chtěla striktně, strojově vedený porod. Je to prostě o tom, že pokud nastane komplikace při porodu a je nutný zásah, mluvíme o minutách a vteřinách, které hrají o život. Proč tyto uvědomělé matky nebojují raději za nadstandardní péči v porodnicích, případně zřízení porodních domů, kde je možné rodit přirozeně. Kde vás podpoří v alternativním porodu a pokud vše jde tak jak má, nemusí do porodu nikdo zasahovat. ALE! pokud nastane komplikace, doktoři jsou na dosah ruky a mohou pomoci tak, jak porodní asistentka či dula v domácím prostředí nemohou. V čem je takové kouzlo domácího porodu ? Jde o pohodlí, příjemné prostředí, vstřícný a lidský přístup, který některé porodnice nemohou z nějakého důvodu dopřát?! Osobně mám také jisté představy o porodu i když z části zkreslené informacemi, jako prvorodička vlastně nevím co mě čeká. Co ale vím a čemu věřím je, že porod je z 90% v hlavě. Pokud je žena přesvědčená, že v porodnici to bude ten nejhorší zážitek, tak ano! opravdu to tak bude. Pokud, ale matka věří sobě a miminku, je v psychické pohodě a jde k porodu s tím, že vše bude v pořádku, má víc jak z poloviny vyhráno.

 
Takže úsměv ☺ s radostí a láskou přijímat vše co přijde ♥
 

Otázky a rady! Vyslechnout a třídit...

18.03.2018 14:50

V posledních dnech dostávám čím dál častěji bizarnější otázky...asi jak se blíží termín porodu... Otázky typu holka nebo kluk? Termín? Kde budeš rodit? Už házím za hlavu a odpovídám automaticky...

Jednou z mnoha, která mě ale zaskočila: " Už se bojíš?" (myšleno porodu)- Nebojím! Těším se ;) Další otázka byla: "kam pojedeme v létě na dovolenou?" Ta mě vykolejila, protože na dovolenou už pár let nejezdíme a s čerstvým miminkem si to už tuplem neumím představit. Další otázka: " necháš dítě pokřtít" ? -nenechám, nejsem věřící a pokud bude chtít, může se nechat pokřtít, jak bude chtít... Další: "očkování ano či ne?" -za mě ANO!
V neposlední řadě mě zaskočila otázka: "Jaký dárek dostanu za porod?" Já doufám, že největším dárkem bude zdravé a šťastné dítě. Nějak nemám potřebu dostat ještě něco dalšího. Ale abych se dozvěděla o tomto tématu víc, googlila jsem a nestačila se divit, co některé ženy dostaly: šperky, květiny, čokolády, ale i kabelka, boty, kávovar, auto nebo dovolená. Dokonce jedna dostala štěně ;) tak si říkám, že mě bude stačit, když po pobytu v porodnici najdu jakš takš uklizenou domácnost a všechny mazlíčky spokojené.
Další otázka od známé, kterou jsem asi tisíc let neviděla, třetí otázka rozhovoru (první dvě byly: Jak se máš a kde teď bydlíš?)- "přirozeně nebo uměle a plánovali jste to? A budeš kojit?"  CO NA TO ŘÍCT ?! Ano přirozeně, planovali, a kojit budu pokud to půjde... 


‎Další variantou jsou rady!!!
"Tohle bys měla/neměla!!! "
"Můj porod byl...."
"Za nás se to dělalo takhle/jinak..."
" Tolik věcí za nás nebylo..."‎S pobavením a malou obavou očekávám další otázky a rady !!! 

Máte to také tak ? 

Všechno si vyslechněte, protřiďte a nakonec si to udělejte tak, jak uznáte za vhodné... ♥

Milníkové kartičky

28.02.2018 06:51

Dlouho jsem uvažovala, že se mi líbí milníkové kartičky. Kdo není zběhlý v "baby věcech", jedná se o kartičky, které slouží k focení a jsou na nich milníky: např. 1. rok, 1. vánoce apod... Jenže se mi jich líbilo jen málo a byli celkem drahé. Tak jsem si řekla, že když sedím doma, věčně na počítači, vyrobím si je sama... Řeknu vám, že to není lehké a myslím, že je budu ještě asi tisíckrát předělávat. Ale nakonec jsem si teda jednu sadu udělala a třeba je i použiju ♥ Udělala jsem je černobílé, vytisknu je na čtvrtku a vybarvím pastelkama ☺ případně dopíšu centropenem naše milníky ;) 

Kdo by o ně měl zájem, dávám je k dispozici, jsou ke stažení v PDF a nebo jednotlivě jako obrázky. 

 

V PDF : Milníkové kartičky.pdf (590731)

Galerie obrázků: 

https://www.rajce.net/a14963481

 

Háčkuji pro Mímo

27.02.2018 18:59

Fotka uživatele Edita Noxys Burianová.

Fotka uživatele Edita Noxys Burianová.

Nosící/těhotenská bunda

27.02.2018 13:43

Dlouho jsem přemýšlela, co budu nosit, až mé břicho doroste do rozměrů melounu a také, co budu nosit, když budu chtít mimčo v šátku. Dlouho jsem si doma schovávala starou softshellovou bundu, ale měla rozbitý zip. Takže to byla jasná volba. Zip se mi, ale opravovat nechtělo, tak jsem si vymyslela, že místo zipu použiji knoflíky. Jsem žena činu a tak jsem se do toho pustila. 

Našla jsem velké šedé, bílé a černé plastové knoflíky, vypárala zip a koupila černý fleece. Fleece jsem volila, protože jsem to chtěla nejprve zkusit a bála jsem se, že zničím dražší softshell. Fleece jsem udělala dvojitý a je velmi teplý. Zašila jsem na bundě pozůstatky po starém zipu, rovnou zašila i díru po utrženém poutku (ta tam byla nejméně 2roky) a přišila ručně knoflíky. Potom přišel na řadu fleece! Naměřila jsem ho, ustřihla, sešila a našila ručně patentky ke krku. Abych přišití patentek začistila, našila jsem přes ně ještě knoflíky. Poté jsem hodila fleece na bundu a prostřihala dírky na knoflíky. Nakonec vše zaobroubila na stroji a hotovo  mám z toho velkou radost, využila jsme starou bundu a břicho je v teple ♥

 

 

 

 

 

Přípravy oblečení

Látkové pleny

 

Kojící korále a břicho