První obutí, neobutí...

17.06.2019

Nadešla ta chvíle, kdy po roce musím rozhodnout, jakou cestu zvolit. A jaké obutí na tu cestu je to správné. Je několik táborů, ať už matky, laikové ale i odborníci- fyzioterapeuti, doktoři a tak dále. Stojím před těžkým rozhodnutím, zda volit barefootovou obuv či klasické až ortopedické boty ?!
Zastánci barefootové obuvi vám budou tvrdit, že odjakživa je pro nohu a pro člověka lepší chodit bos, případně s takovou ochranu nohou, aby to nebylo proti přirozenému vývoji. Avšak odjakživa nejsou asfaltové silnice, ani tvrdé chodníky, že jo! Na druhou stranu doktoři, ortopedi, fyzioterapeuti vám můžou tvrdit, že špatnou obuví, která nemá dostatečně pevnou podrážku a pevný kotník se nohy ničí a tím se ničí i postavení těla. A tak se ptám, co je to správné obutí??? Sama jsem donedávna chodila v úplně šílených plátěnkách , Converskách, cvičkách, které sice měly měkkou podrážku v podstatě neměly ani podpatek, ale měly úplně špatnou špičku, tlačilo mi to prsty k sobě. Vůbec mi nedocházelo za těch 28 let, že by to mohlo být i jinak. Pořídila jsem si tedy své první barefootové boty Merrell a teď testuji, co to se mnou udělá. Jediné co jsem opravdu chtěla, bylo místo na prsty! Nevadí mi trochu silnější podrážka. Pravdou zůstává, že stejně jsem přes léto chodila největší část neobutá, případně v žabkách a nebo v páskových sandálech, které bych zařadila spíš do kompromisu. Sice bylo místo na prsty, ohebnost také nebyla špatná, ale měly podrážku silnou. Vzhledem k tomu, že mě často bolely záda a má fyzioterapeutka mi řekla, že je to špatným postavením pánve a také špatným postojem, říkám si jestli všechny tyhle problémy nepramení ze špatných bot. No co, jde JEN o mé zdraví!

Teď přichází ten největší problém- boty pro Emu!!! Kdo mi řekne co je správně? K jakému názoru se mám přiklonit? Není čas, Ema už začala chodit a nějaké boty nebo (ne)boty by potřebovala. Máme jedny sandálky, které jsou široké ve špičce ale podrážka není tak ohebná a pod patičkou je malý "podpatek" Barefootové ťapky a capáčky, které měla doteď ji nepodpíraly, protože nebyla schopná v nich chodit. Když obula pevné boty, hned se rozeběhla, netahala nohy za sebou a dokázala v klidu i déle stát na místě. Otázkou zůstává jestli ta podpora v těch nebarefootových botech je správná? Jako další variantu jsme zvolili kožené capáčky a cvičky z Decathlonu, které se dají považovat za Barefoot, případně lepší kompromis. Jak tedy zvolit? k čemu se přiklonit? mám v hlavě zmatek a mé nohy mi neporadí...