A jsem tu zas… Aneb jak spočítat cenu svých výrobků!

19.03.2014

Rozzuřená jako ďas... Diskutujeme na Facebooku o cenách šperků. Já jsem v udávání cen nebyla moc zběhlá, ale velice mi v tom pomohl můj praktický přítel. Tak dlouho do mě hučel, že nemůžu jít s cenou níž, než jsou náklady na materiál a práci. A já ho nakonec poslechla. Vždy s určováním cen zápasím, ale dávat šperky zadarmo nebudu!!!

Člověk by si měl vážit své práce, kterou dělá. Do práce byste také nechodil zadarmo, třeba jen proto, že vás ta práce baví. A proto i já se hlásím k tomu názoru, že práci by si měl každý umět ocenit. I přesto, že slýchávám názory, že za ty ceny to nikdo nekoupí... Koupí, protože každá věc má svého kupce... Nechápu, že když funguje Fair Trade ve světě, proč nefunguje u nás? Je smutné vídat na prodejních serverech ketlované náušnice na afroháčku za 5Kč nebo ketlovaný náramek se skleněnými mačkanými srdíčky za 6 Kč. Já chápu, že každý nějak začíná, a vůbec nejsem zaujatá proti lidem, kteří začínají ketlovanými náušnicemi. Ale proberte se a zamyslete se. Když to vezmete logicky: něco stojí materiál, musíte ho někde koupit, objednáváte ho a platíte poštovné? Nebo pro něj musíte zajet? To stojí peníze i čas. Pak čas strávený samotnou výrobou? Svítíte si při tom? A co takhle čas, který strávíte focením a úpravou fotek? A co internet? Platíte? Jak dlouho vám zabere, než fotky vložíte na internet? A co takhle daně? A odvody státu? Rozumný člověk má na tyto otázky racionální odpovědi. A takovému člověku musí být jasné, že výrobek nemá hodnotu 6 Kč... A když to vezmeme z jiné stránky, je vám dobře, když prodáte náušnice za 6 Kč? Co to o vás vypovídá? Že nejste zlatokopka ? Nesnažíte se oškubat lidi? Nebo že si nevážíte své práce a nedokážete se dostatečně ohodnotit?

Při prvním pohledu na drahé šperky si můžete myslet: "Ta ženská co to tvořila, musí být blázen, vždyť je to jen pár korálků. Proč je to tak strašně drahé?" Ale už nevidíte, že někdo musel mít ten nápad, tu trpělivost, odvahu, zručnost, píli, nakoupit materiál a sedět nad tím několik hodin, než vzniklo to malé umělecké dílo, které pak musí být odrazem všeho, čím prošlo... Od výběru materiálu, až po závěrečné "Vystavit zboží". Principem Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje spravedlivou odměnu za práci. Řemeslníci v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. Měli bychom se nad tím všichni zamyslet a třeba se pokusit změnit své chování a jednání. Protože to co děláme, je odrazem toho jací jsem. Tak buďte férový k sobě i k ostatním lidem, kteří se snaží tvořit a prodávat své výrobky.

zdroj definice fair trade: www.fairtrade-cesko.cz